Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE
TRUE
HIDE_BLOG

Son haberler

latest

Yanlış diyet kurbanı olmayın

“Diyet zayıflama daha ince görünme her gün hangi ünlünün nasıl bir diyetle ne kadar kilo verdiğini açıklayan onlarca haber ve internette sur...

“Diyet zayıflama daha ince görünme her gün hangi ünlünün nasıl bir diyetle ne kadar kilo verdiğini açıklayan onlarca haber ve internette surf yaparken karşılaşılan klasik kafa kurcalayan aslında farklı bir modanın kurbanı haline gelmeden mutlaka uzmanınızdan bilgi almalısınız.” diyen Dr. Mustafa Karataş yanlış diyetin kurbanı olmamak için önerilerde bulundu.

İşte Dr. Mustafa Karataş’ın diyet konusunda dikkat edilmesi gerektiğini belirttiği noktalar:
“Şunu çok net kavramak gerekli ki dudak renginde ki moda yada kıyafet seçiminizdeki trendler gibi bir trend yada değildir diyet, çünkü direkt olarak sağlığınız söz konusudur. Beden sağlığınızı kaybetmezseniz bile ruh sağlığınızı çok rahat kaybetme şansınız vardır ayrıca uzmanların defalarca söylediği gibi yanlış ve bilinçsiz diyetlerle metabolizmanızı yavaşlatabilir ve bütün gençlik ve orta yaş döneminde hep kilonuzla uğraşabilirsiniz . Sizinle ilgili bu kilo konusunu özellikle bilmeniz gerekli bir kere asla ama asla sizden başkası düzgün bir şekilde çözemez fakat siz çözerken elbette doğru ve uzman bir kılavuza ihtiyacınız olduguda bir gerçek. Sarkan bir göbek bir türlü küçülmeyen geniş basenler kalın ve sellülitli bacaklar ve aynanın karşısında saatlerce geçen kıyafet provaları sonrası buğulu gözlerle ve anlamsızca başlanan bilmem kimin bilmem kaç kilo verdiren diyeti efendim sabah kaynar su içme ile başlayıp soğuk duşla son bulan anlamsız vücut stresleri.

Bir kere kabul edilmesi gerekli ki siz bu konuda bir uzmandan yardım almanız gerekiyor . Doğru beslenme ve doğru şekilde yağ kaybetme ve sonunda incelme lokomotif cümleleriniz olmalı .Ben zayıflayacağım incecik olacağım önermesi ile gitmeyin beyninize doğru kelime yağlarımı azaltacağım olmalı .Sorun bütün tıp otoritelilerinin sürekli uğraştığı aynı zamanda ciddi bir koruyucu hekimliktir. Nedir koruyucu hekimlik ? Size bebekliğinizde semt sağlık ocağında uygulanan kızamık yada çocuk felci aşısı koruyucu hekimliktir yani sizin ilerde bu virüslerle karşılaştığınızda ayağınızın sakat kalmasını engelleyen yada boyun aşağısı tutmayan ciddi bir felç geçirmenizi engelleyecek bir aşıdır koruyucu hekimlik . İşte kilolarınız için yani ilerde hipertansiyon yada diyabet hastası ve buna bağlı sonu diyalize bağlı olmaya kadar giden bu uzun süreçte fazla kilolarınızdan kurtulma sürecide koruyucu hekimliktir.

Bu kadar önemli bir konuda yani beslenmenizin düzenlenmesi ve kilo kaybının sağlanması için elbette bir doktora yada diyetisyene başvurmalısınız . Sebep olduğu kötü sonuçlar bu kadar baş ağrıtırken sağlığınızla ilgili bu sorumluluğu muhakkak uzmanınızla paylaşmanız gerekli .Diyete başlarken öncelikle vücudunuzdaki yağ, kas ve kemik oranı ölçülmeli ve bunun oranları değerlendirilmelidir. Arkasından da uygun diyet tedavi planlanmalıdır.Ulaşılabilirliği çok kolay olan hazır diyet listeleri yada şok diyet diye verilen diyetler elbette bir doktor yada diyetisyen tarafından yazılmıştır fakat o listeler belli ölçüm koşulları yapıldıktan ve hastanın genel kan tablosu değerlendirildikten sonra planlanmıştır çok sık hastaları bize getiren diyetlerin başında da bu şekilde farklı diyetler yer almaktadır hastaların uyguladıktan sonra bize gelmelerinin nedeni ise daha fazla kilo almaları yada sağlıklarını kaybetmeleridir. Bu özel İngilizciden çeviri diyetler özel kliniklerde doktor kontrolünde hastane koşullarında ölümcül şişman dediğimiz morbid obez hastaların sağlık sorunu yaşayıp gerekli ameliyatlara girmeden zorunluluk sonucu yapılan tehlikeli diyetlerdir.bir diyet de hiç birşey tamamen kesilemez yerine de başka bir gıda konulamaz her şeyden gengeli olarak almak önemlidir, vücudumuz da en büyük gereksinim ve en kıymetli gıda proteinlerdir günlük diyetimizde muhakkak ölçülü olarak protein olmalıdır ki bu grup ta et süt yumurta yoğurt ve peynir vardır .

Yağ tüketiminde muhakkak gereklidir. ADEK vitaminleri ancak yağda eriyip vücudun alabileceği son derece önemli vitaminlerdir dolayısıyla yağ da almak gereklidir karbonhidrat dediğimiz grup bizi en çok zorlayan ve sıkan tatlıları da içine alan en dikkatli tüketeceğimiz ama olmazsa olmazlardan bir diğer gruptur . Vücudunuz tahmin ettiğinizden çok daha akıllıdır ve her zaman yediğiniz gıdanın türünü ne olduğunu ve onu nasıl kıymetli kılacağını bilir .. Yağ dokunuzu arttırmadan sağlıklı bir şekilde beslenebilir hatta uygun adımları atarsanız yağ dokunuzu da azaltabilirsiniz .En büyük yapılan yanlış aç kalınarak kilo verileceği inancıdır .Unutmayın ki vücudunuz deposunda kaliteli ve yeterli yakıt olduğunu hissettikçe hızını arttıran bir araba motoru gibidir yani aldığınız gıdalar doğal ve zamanlı aç kalmadan her zaman deponun dolu olduğunu hissederse o kadar hızlı zayıflama ama en önemlisi kas ve sudan değil yağdan kaybedecektir bu da direk incelmeniz demektir.Rafine edilmiş yani işlenmiş yağ şeker un ve bunlar ihtiva eden gıdaların size kilo yapacağını söylemeye gerek yok sanırım . Bu arada beynin daha iyi çalışmasından menstruasyon yani adet düzeninize kadar hepsi yediklerinizle birebir ilgilidir .

Doğru ve bilinçli beslendiğiniz sürede bütün ritimlerinizin doğru işlediğini göreceksiniz bir diğer büyük yanlışta tek tip beslenme ve litrelerce gereksiz su içerek zayıflanabileceği inancıdır ki kesinlikle yanlıştır evet vücudumuzun büyük kısmı sudur ama suyuda dengeli ve gerektiği kadar almak ancak zayıflama sürecine katkıda bulunur.

Son dönemlerde özellikle çocukluk çağda başlayan gazlı içeceklerde diyet sırasında alınmaması gereken içeceklerdir yemek yanında içecek alma alışkanlığı yanlış bir tutumdur öğün sonrası 30 dak bekledikten sonra su tüketmenin gerekliliğide son zamanlarda bilimsel yayınlarda yerini aldı
özetlemek gerekirse sabah kahvaltı ile başlayan yatmandan önce alınan bir ara öğünden oluşan gün boyu izlenecek bu süreçte öğün sayınız altı yada yedi olmalıdır bunların 3 tanesi ana öğün kahvaltı öğle ve akşam yemeği 3 yada 4 tane olan ara öğün meyve yada ayran kimi sağlıklı gıdalarla oluşturulan zaman dilimleridir . Listenizde sabah öğle ve akşam ana öğünlerinde muhakkak domates salatalık yeşillik ve diğer tüm salata malzemeler olmalıdır ara öğünde seçilen meyve miktarlarında sınırlı olmalı bir tenis topu büyüklüğünü geçmemelidir tüketilecek ekmek yada makarna muhakkak kepekli yada tam buğday içermeli sos yada diğer malzemeler ilave edilmemiş olmalıdır.

Örnek bir diyet listesi vermek gerekirse ki burda amaçlanan sağlıklı bir beslenme profilidir yapılan bütün menüler kişinin ihtiyacına göre ayarlanmalıdır.

Sabah:
1 dilim tam buğday ekmeği
2 dilim peynir tercihen eski kaşar
4 adet yeşil zeytin
domates salatalık
1 çay kaşığı bal

Arada:
1 adet meyve

Öğle:
100 gr ızgara yada haşlama et tavuk yada balık
salata (sadece 1 tatlı kaşığı z yağı)
1 kase çorba :(tercihen unsuz)

Arada:
1 adet meyve
2ceviz içi

Akşam:
6 kaşık sebze yemeği (etsiz)
1 bardak yoğurt
1 dilim tam buğday ekmeği
salata

Yatmadan önce:
1 adet meyve”

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Hiç yorum yok

Sosyal Sorumluluk Projesi
Net Gazete Haber| Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji | Ekonomi | Dünya | Medya |