Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE
TRUE
HIDE_BLOG

Son haberler

latest

Zayıf olmaktan çok sağlıklı olmak önemli

Kilo vermeyi planlarken atmanız gereken ilk adım kendinize ulaşılabilir hedefler koymanızdır. Hızlı kilo vermek sağlıklı olmadığı kadar ve v...

Zayıf olmaktan çok sağlıklı olmak önemli
Kilo vermeyi planlarken atmanız gereken ilk adım kendinize ulaşılabilir hedefler koymanızdır.

Hızlı kilo vermek sağlıklı olmadığı kadar ve verilen bu kilolar kısa zaman içinde geri alınır. Bu nedenle kilo vermede önce gerçekleri öğrenip, hedeflerimiz onlara göre yapıp, sağlıklı ve düzenli bir şekilde diyet uygulamamız gerekiyor. 

Zayıflığın yanında, sağlıklı olmak da artık önemli


Birkaç yıl öncesine kadar diyet denince ilk akla gelen daha ince ve estetik bir vücut görüntüsüne sahip olmak için uygulanan bir beslenme programıydı. Ancak günümüzde ince ve zayıf olmanın yanında sağlıklı olma isteği de öncelik kazanmaya başladı. Bu durumun diyet yapan kişi profilinin de değişmesine neden olduğunu belirten International Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin "Birkaç kilo fazlalığı olduğu halde kötü ve sağlıksız olan beslenme alışkanlığını da değiştirmek için diyetisyene gelen kişi sayısı da gün geçtikçe artıyor" diyor.

Kısa sürede zayıflama isteği, bir takım sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Çabuk ve büyük kayıplar, yağ dokusu yerine, ağırlıkla kas dokusu ve su kaybı ile olduğundan, geri alınması da hızlı oluyor. Bununla birlikte kas kaybına karşın egzersizle bir destekte bulunulmuyorsa, ciddi vücut deformasyonları oluşuyor. Özellikle yaz ayında hızlı kayıp için yapılan çok düşük kalorili diyetler, sıvı kaybıyla oluşan elektrolit kaybı nedeniyle tansiyon dengesizlikleri, halsizlik ve güç kaybı gibi sağlık sorunlarına neden olur.

Diyetten önce neden kilo alındığı tespit edilmeli

Tek tip diyetler, kilo kaybının sadece su kaybı olduğu diyetler, "yağ yakıcı" adı altında pazarlanan metabolizmayı hızlandırma amacıyla kullanılan preparatlar, vücut dengesini bozmakta, kalıcı ve sağlıklı olmayan kilo kayıplarına neden olmaktadır. 

Bu nedenle zayıflama planı yapılırken gerçekçi hedefler koymak, diyet sürecinin sağlıklı olmasında birici prensiptir. Diyetin bireysel olduğu unutmamalı ve diyet başlamadan önce sağlık kontrolleri yapılarak en uygun program belirlenmelidir. Neden kilo alımının olduğu çok iyi sorgulanmalı, alttaki neden araştırılmalı ve bunun çözümüne yönelik bir program oluşturulmalıdır.

https://www.saglik-tv.net/

Sağlık kontrolü şart


Diyete başlamadan önce metabolizma hızını belirleyen tiroid hormonları, iştah mekanizmasın etkileyen insülin hormonu, şeker değerleri, kan yağlarına ve kişinin beslenme alışkanlıkları, ailedeki mevcut sağlık sorun ve şikayetleri doğrultusunda bunlara ek olarak başka kan değerlerine bakılmalıdır.

Diyet, egzersiz programı ile desteklenecekse, yapılacak egzersize göre de bazı sağlık kontrolleri yapılmalı bilinçsize spor yapılmamalıdır. Kilo fazlalığı çok olan, obezite sınırlarını geçmiş kişilerde kalp sağlığı için bir takım kardiyovasküler testler de yapılmalıdır.

Yaz ayları dışında da her zaman diyet yaparken dikkat etmemiz gerek noktalardan biri artan sıvı kaybını kapatmak için bol sıvı tüketimi olmalıdır. Bunun yanında ağır yağlı, kızartma, yağlı etler ve hamur işlerinden uzak durmalı, mümkün oldukça meyve, sebze ve balık tüketimine ağırlık verilmelidir.
 
✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Hiç yorum yok

Sosyal Sorumluluk Projesi
Net Gazete Haber| Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji | Ekonomi | Dünya | Medya |