Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE
TRUE
HIDE_BLOG

Son haberler

latest

Tabldot yemek firmalarında Aralıklı Oruç önerisi

Gelişen bilimle birlikte günümüzde birçok insan kalori hesabı yapmak yerine farklı diyet yöntemleri deniyor. Ne kadar yediğinizi değiştirmek...

Tabldot yemek firmalarında Aralıklı Oruç önerisi


Gelişen bilimle birlikte günümüzde birçok insan kalori hesabı yapmak yerine farklı diyet yöntemleri deniyor. Ne kadar yediğinizi değiştirmek yerine, yediğinizde değişirsiniz. Chicago Üniversitesi Kinesiyoloji ve Beslenme Bölümü'nde Beslenme Profesörü Krista Varady, "Aralıklı açlık, yemek yenmeyen dönemler olarak tanımlanır, bunu yemek dönemleri izler." Aralıklı açlık, yaklaşık 12 ila 36 saatlik açlık periyotları için bir besleme döngüsünü ifade eder. Piyasada bu konuda hizmet sunan yemek firmaları bulunmaktadır. 

Oruç kökenleri dine dayanmaktadır. İslam, Yahudilik ve Hristiyanlık dahil olmak üzere birçok inanç, manevi nedenlerle gıda kısıtlama dönemlerini gözlemlemektedir. Araştırmacılar, hatta bir yerde yemek yemenin kilo kaybı ve düşük kan basıncı ve kolesterol de dahil olmak üzere birkaç sağlık yararının olduğunu keşfettiler.

NASIL ÇALIŞIR?

Normalde kişi yemek yedikten sonra pankreas insülin hormonu salgılar. Bu insülin salınımı enerji olarak kullanılmak üzere olan şekerin kan dolaşımından hücrelere taşınmasını sağlar. Fazla şeker depolanmak üzere yağ hücrelerine gider. Yemekler arasında, insülin seviyeleriniz düşer ve yağ hücreleriniz sizi devam ettirmek için depolanmış şekeri serbest bırakır. Oruç, insülin salınımını daha uzun bir süre için önler. Böylece vücudunuz şeker yerine enerji için yağ yakmak zorunda kalır. Catering firmaları ile sağlıklı yemekleri elde edebilirsiniz. 

Aralıklı Oruç Çeşitleri

Birkaç farklı oruç şekli bulunmaktadır. Bazı yöntemler diğerlerinden daha zorludur.

1)Alternatif gün orucu en yoğun versiyonudur. 24 saat açlık gerektirir. Bir şey yemezsiniz ve bir gün sadece su veya kalorisiz içecekler tüketirsiniz ve sonra ertesi gün istediğiniz şeyleri yiyebilirsiniz.  

2)Modifiye edilmiş diyet , düşük kalorili bir gün (yaklaşık 500 kalori) ile bir gün normal beslenme arasında değişir. 5: 2 diyet (Hızlı Diyet olarak da adlandırılır), haftada 5 gün normal olarak yemek yemeyi ve daha sonra diğer 2 günde yaklaşık 500 kalori almayı içerir.

3) Bu yöntem en sık uygulananıdır.  Sınırlı beslenme, öğelerinizin zamanlamasına odaklanır. Her gün sadece belirli bir zaman aralığında yemek yiyebilirsiniz - örneğin sabah 10'dan akşam 6'ya kadar. Yani 8 saatlik yeme 16 saat açlık şeklinde düzenlenir. 2 ana öğünden oluşur ve ara öğün olarak sıvılar tüketilir. 

Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

Yemek yemenin dönemleri olan alternatif oruçların, kilo vermenize yardımcı olacağına dair kanıtlar vardır, ama kalori keserek yapabileceğinizden çok daha fazlası değil yani çok fazla beklentiye girmemek gerekir. 

Varady, 100 obez yetişkinlerde  aralıklı orucun kalori kısıtlaması ile etkilerini karşılaştıran bir çalışma yaptı. 1 yıl sonra, aralıklı oruç diyetini uygulayan insanlar vücut ağırlığının yaklaşık% 6'sını kaybetti. Kalori kısıtlaması ile zayıflayan kişiler ise , ağırlıklarının yaklaşık% 5,3'ünü kaybetti. 

Aralıklı oruç, kilo kaybının ötesinde başka faydaları da vardır. Yedikten sonra, vücudunuz sindirim süreciyle bağlanır. Yiyeceklerden ara vermek, en iyi performansı sürdürmek ve hücre hasarını onarmak gibi odağı diğer alanlara kaydırır. Varady, “Vücudumuza iyileşme zamanı veriyor, çünkü sürekli besinlerin sindirimi ile meşgul oluyorlar” diyor.

Ve genel olarak sağlığımız için faydalıdır. Erken araştırmalar aralıklı oruç tutmanın yüksek tansiyon, kan şekeri ve kolesterol gibi kalbinize zarar verebilecek şeyleri hafifletmesine yardımcı olabilir.

Alabama Üniversitesi beslenme bilimleri bölümünde yardımcı doçent olan Courtney Peterson, aralıklı açlığın diyabet, kan basıncı ve kalp hastalığı gibi durumlara etkisini inceledi. Bazı katılımcılarının kan basıncını uygulamadan 10 ila 11 puan düşürdüğünü söylüyor. “Bu çok büyük bir etki. Tansiyon düşürücü bir ilaca eşdeğer.” sonucuna ulaştılar.

Oruçtan sağlığın yararlarının çoğunun kilo verme olasılığı vardır ve bazı tip 2 diyabetliler de fayda sağlayabilir. Ancak tip 2 diyabet ile oruç tutmak özellikle tehlikeli olabilir. Doktor kontrolünde olmadan denenmemelidir. 

Aralıklı oruç da yaşlanma sürecini yavaşlatabilir ve yaşam kalitesini arttırabilir, ancak şimdiye kadar bunun tek kanıtı fareler, solucanlar ve diğer hayvanların çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Peterson, "İnsanlarda aralıklı oruç araştırmalarının erken aşamalarındayız," olduğunu vurguluyor.
Diyetin başlangıç aşamasında açlık yaşayabilirsiniz. Fakat yaklaşık 2 hafta sonra çoğu insan rutinine alışır. Zamanla oruç, açlığınızı kontrol etmeye yardımcı olabilir. Zamanla kan şekeriniz gün boyu daha stabil hale gelecek. Açlık döneminde su içmeniz çok önemli. Hem açlığınızı kontrol etmenizi hem de baş ağrınızı önlemeye yardımcı olacaktır

Bu süre zarfında ne yediğinizi de değiştirmeniz gerekebilir. Kaliteli karbonhidrat , protein ve yağ almaya gayret gösterin özellikle de protein . Bu, kas kütlesinin yükselmesine yardımcı olur, çünkü oruç sırasında kas kütlesini kaybedebilirsiniz.  Aynı zamanda daha uzun süre kendinizi tam olarak hissetmenize yardımcı olur. Sağlıklı beslenmek için tabldot yemek için alternatif çözümler de araştırılmalıdır. 

Kimler Aralıklı Oruç Diyeti Uygulamamalıdır?

Aralıklı oruç sağlıklı insanlar için güvenlidir. Yan etkisi  genellikle kabızlık ve ağız kokusu gibi hafif etkilerdir. Daha fazla su içmek her iki konuyu da çözecektir.

Yine de, hamile veya emziren kadınlar da dahil olmak üzere, bazı insan grupları oruç tutmamalıdır. Diyabetli bazı kişiler için oruç tutmak da önerilmez, çünkü kan şekerinizi tehlikeli seviyelere indirebilir. Bir hastalıktan ya da kanser gibi hastalık tedavisi sonrasında  ya da kilo almanız gereken bir durumda oruç tutmamaya özen gösterin. Bu tarz beslenme herkese uygun olmayabilir ve bu konuda bir beslenme uzmanından tavsiye almanız gerekmektedir. 

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Hiç yorum yok

Sosyal Sorumluluk Projesi
Net Gazete Haber| Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji | Ekonomi | Dünya | Medya |