Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE
TRUE
HIDE_BLOG

Son haberler

latest

Kadın-erkek obezitesindeki 6 ince fark...

Obezite de cinsiyet farkına göre şekil değiştiriyor. İşte kadın-erkek obezitesindeki 6 ince fark... Kadın - erkek obezitesinde çok ince fa...

Obezite de cinsiyet farkına göre şekil değiştiriyor. İşte kadın-erkek obezitesindeki 6 ince fark...

Kadın - erkek obezitesinde çok ince farkların olduğunu belirten Acıbadem Altunizade Hastanesi Obezite Merkezi'nden Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Asım Cingi, "Obezite cerrahisi her ne kadar sihirli değnek olarak görülse de dikkat edilmediğinde yeniden kilo alma riskini de taşıyor. Bunun yanı sıra kadın ve erkek obezitesinde 6 ince fark bulunuyor" dedi.

1- Yağ Dağılımı

Erkeklerde çoğunlukla yağ dağılımı eşit olmuyor. Bacaklar ve kollar normale yakın olsa da yağlanma çoğunlukla vücudun üst kısmında, bel çevresinde, göbek etrafında oluyor. Kadınlarda ise yağlanma göbek bölgesi ve altında, kalçalar, bacaklar, basen bölgesinde ya da daha homojen şekilde oluyor. Yağlanmanın göbek bölgesinde odaklandığı erkeklerde kalp hastalıkları riski önemli oranda artıyor. Kadınlarda ise fazladan meme kanseri ve jinekolojik kanserlere zemin hazırlıyor.

2- Cerrahi İşlem Farklılıkları

Kadınlarda genellikle ameliyatlar teknik olarak daha kolay oluyor. Erkeklerin yağlanması, ağırlıkla göbek bölgesi ve üzerinde olduğu için ameliyat edilecek alan da bu yağlardan çok etkileniyor ve bazen ameliyatın teknik olarak zorlu geçmesine neden oluyor. Kadınlarda ise yağ dağılımı daha homojen olduğu, ya da göbek altı bölümleri ağırlıklı etkilediği için ameliyat alanının görüntüsü ve çalışma alanı daha geniş imkân sağlıyor ve ameliyatlar teknik olarak biraz daha kolay oluyor.

3- Cildin Sarkması

Obezite ameliyatı olduktan sonra 'her şey düzelecek' diye düşünmeyip düzenli kontrollere gitmek şart. Çünkü eksilen mineraller, vitaminler, kalsiyum ve demir yerine konulmazsa çok ciddi sorunlara yol açıyor. Kadınlarda kemik erimesi ve ciltte sarkma sorunları çok daha fazla ortaya çıkıyor. Erkeklerin kas kütlesi daha fazla olduğu için vücut, spor ve yüzme derken daha çabuk toparlayıp, bazen müdahaleye gerek kalmayabiliyor.

4- Görülme Sıklığı

Ülkemizde obezite kadınların daha sık kapısını çalıyor. 18 yaşın üzerindeki kişilerde obezite görülme sıklığı kadınlarda yüzde 30, erkeklerde ise yüzde 20'ler seviyesini aşmış bulunuyor. Bu durum yaşam tarzıyla yani hareketsiz bir yaşantıyla ilişkili olabildiği gibi, kadınlarda hormonal dengeler de onların aleyhine çalışıyor. Canları sıkıldığında, üzüldüklerinde sıkıntılarını abur cuburla hafifletmeye çalışmaları da kilo olarak geri dönüyor.

5- Doğum, Cinsel Fonksiyon

Obezite ameliyatı sonrası kadınlarda doğum verimliliği artıyor. Özellikle ameliyatın ardından hızlı kilo verme sonrası ilk bir yılda hamile kalma ihtimali birdenbire çok yükseliyor. Obezite erkeklerde ise sperm kalitesini düşürebiliyor.

6- Obezite Süreci ve Sonrası

Obezite kadınları sosyal çevresinden iş hayatına hatta özgüvenine dek çok daha fazla yıpratıyor, özgüvenleri daha çabuk kayboluyor. Toplum içine çıkmak istemeyebildikleri gibi, ameliyat sonrası bambaşka bir psikolojiye kavuşuyorlar. Hastaların ameliyat sonrası kilo verme hızlarında belirgin bir cinsiyet etkisi gözlenmiyor ama kilo verdikten sonra takiplerde kadınlar daha titiz davranıyor. Kontrollerine daha düzenli geliyor, 'nasılsa kilo verdim bir daha almam' şeklindeki yanlış kanıya daha az kapılıyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Hiç yorum yok

Sosyal Sorumluluk Projesi
Net Gazete Haber| Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji | Ekonomi | Dünya | Medya |