Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE
TRUE
HIDE_BLOG

Son haberler

latest

Gelinliğe 5 kala fit olma rehberi

Hayatınızın en özel gününe, yıllardır hayalini kurduğunuz o beyaz elbiseyi giymenize sayılı günler kaldı ve siz hâlâ kendinizi hazır hissetm...

Hayatınızın en özel gününe, yıllardır hayalini kurduğunuz o beyaz elbiseyi giymenize sayılı günler kaldı ve siz hâlâ kendinizi hazır hissetmiyorsunuz. Kendinize kızmayı bırakın, hiçbir şey için geç sayılmaz

Sevdiğimizle hayatımızı birleştirdiğimiz o gün, şüphesiz biz kadınların hayatındaki en önemli ve unutulmaz günlerinden biri... Haliyle yıllardır hayalini kurduğunuz bu günde kusursuz görünmek hepimizin hakkı. Gelinliğiniz ister straplez, ister uzun kollu, ister kabarık, ister düz bir elbise formunda olsun, fit bir vücut şart! Dahası o elbiseyle çekileceğiniz fotoğrafların hayat boyu önünüze çıkacağını unutmayın ve hemen harekete geçin. Düğün öncesi kısa sürede vücudunuza özgüven kazandıracak pratik çözüm önerilerini derledik...

Olmazsa olmaz 9 püf nokta
Egzersiz programında en çok kollarınıza, omuzlarınıza ve sırtınıza odaklanın. Çünkü gelinlikte bacaklar daha kolay kamufle olabiliyor.

Koşturmaca içerisinde uzun saatler spor yapmaya vaktiniz olmadığını biliyoruz. En azından günde 15 dakika da olsa evde kalp atışınızı hızlandıracak, ter dökmenizi sağlayacak bir spor programı uygulayın. Merdiven inin çıkın, gidebildiğiniz yerlere yürüyerek gidin. Bu, hayatınızın en stresli dönemlerden birinde kendinizi daha iyi hissetmenizi de sağlayacak.

Zayıf görüneceğim derken şok diyetlerle vücut direncinizi düşürmeyin. Almanız gereken besin öğelerinden ödün vermeyin. Her gün yeterli ölçüde süt, yoğurt, peynir, meyve, sebze, protein, yağ ve karbonhidrat tüketmeye gayret edin.

Bol bol su için. Düğününüzde ışıltılı ve pürüzsüz bir cildinizin olması için, günde 2 litre su içmeye, çay ve kahveyi çok fazla tüketmemeye çalışın. E vitamininden zengin olan bademi ortalama olarak 1 avuç olacak şekilde tüketin.

Düğüne sayılı günler kala tuz tüketiminizi kontrol altında tutun. Çünkü tuzlu gıdalar vücutta su tuttuğu için ödem oluşur. Bu arada uzmanlar düğün stresi ve heyecanıyla gelinlerin sıklıkla kabızlıktan mustarip olduğunu söylüyor. Bunun için bitki çaylarından destek alabilirsiniz.

Bu dönemde uzun süre kendinizi aç bırakmayın ama çok sık ara öğün yapmaktan kaçının. Düzenli uyuyun. Araştırmalar 24.00-04.00 arasında uyumanın, zayıflamaya yardımcı olduğunu söylüyor.

Sürekli oturarak çalışıyorsanız en azından her saat başı yerinizden kalkıp hareket edin. Mesela dizlerinizi kırarak çömelip kalkın. Haftada 1-2 kez kese yapın.

Tatlı krizinde küçük bir parça bitter çikolata yiyin.

Haftada en az 1 gün omega 3 alarak vücut direncinizi artırın. Balık ve ceviz tüketmeyi ihmal etmeyin.

Kollarınızı sıkılaştırın, sırtınızı güçlendirin

1- Triceps
Bu hareketi bir su şişesi ya da dumbell ile yapabilirsiniz. Önce iki elinizle tuttuğunuz ağırlığı ensenize doğru, kollarınızı geriye bükerek yaklaştırın ve derin bir nefes alın. Ardından nefesinizi kontrollü bir şekilde vererek, kollarınız dümdüz olana dek ağırlığı kaldırın. Kollarınızı öne doğru çekmeyin, dirsekleriniz de sabit olsun. Kollarınızı başınızın hizasından aşağı düşürmemeye çalışın. Hareketi doğru şekilde yaptığınızda arka kol kaslarınızın çalıştığını hissedeceksiniz. Bu hareketi 10-15 tekrar ile yapın. Başlangıçta 2, daha sonra 3 set uygulayın. Setler arasında 1 dakika boyunca dinlenin.

2- Biceps
Ön kol kaslarınızı geliştirip kollarınızı sıkılaştıracak olan bu egzersizi 1-3 kilo arası dumbell ile ya da su şişesiyle evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Önce bacaklarınızı omuz genişliğinde açın. Kollarınız, avuçlarınız dışarıya bakacak şekilde yanlarda olsun. Dirseklerinizi yukarıya kaldırmadan, kollarınızı bükülerek ve derin nefes alarak ağırlığı kaldırın. Dirseklerinizi mümkün olduğunca başlangıç pozisyonundan ayırmayın. Ağırlıkları indirirken nefesinizi verin. Bu hareketi 10-15 kez tekrarlayın. Başlangıçta 2, daha sonra 3 set uygulayın. Setler arasında 1 dakika boyunca dinlenin.

Karın bölgenizi sıkılaştırın

1- Makas
Sırt üstü uzanın. Karnınızı içinize çekin. Bacaklarınızı adeta bir makas gibi kapatıp açın. Bu arada elleriniz kalçalarınızın kenarında ve hafif altında olsun. Bacaklarınız da yukarıda ve parmak uçlarınız ileriyi gösterecek şekilde uzatılmalı. Dizlerinizi bükmemeye ve çenenizi göğsünüze yaklaştırmamaya çalışın. 15 kez tekrar edebilirsiniz. İkinci sete başlamadan 1 dakika ara verin. Çok zorlanmazsanız 3’üncü seti de yapabilirsiniz.

2- Crunch
Düzenli olarak uygulanan crunch ile abdominal kaslar ve üst karın bölgesi gözle görülür şekilde sıkılaşır. Yere sırt üstü uzanın ve dizlerinizi kırın. Daha sonra ayaklarınızı topuklarınızın üstünde olacak şekilde hafifçe kaldırın. Ellerinizi başınızın altına doğru alın ve gövdenizi kürek kemikleriniz havaya kalkacak şekilde kaldırın. Burada önemli olan hareket sırasında kürek kemiklerinizin tamamen havaya kalkması, ayaklarınızın topuklarınız üzerinde yerden kesilmesi ve karın kaslarınızın iyice sıkılması...

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Hiç yorum yok

Sosyal Sorumluluk Projesi
Net Gazete Haber| Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji | Ekonomi | Dünya | Medya |