Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE
TRUE
HIDE_BLOG

Son haberler

latest

Sağlıklı beslenmek yerine abur cubur yemek

Açlığınızı ve mide kazınmanızı önlemek adına sürekli abur cubur atıştırmak yerine yapabileceğiniz diğer şeyleri biliyor musunuz? Acıktın...

Açlığınızı ve mide kazınmanızı önlemek adına sürekli abur cubur atıştırmak yerine yapabileceğiniz diğer şeyleri biliyor musunuz?

Acıktınız ve canınız bir şeyler atıştırmak istiyor. Eliniz hemen bir cips paketine veya çikolata kutusuna gitmesin diye size birkaç önerimiz var. İşte açlığınızı bastırmak için abur cubur atıştırmak yerine uygulayabileceğiniz diğer alternatifler… 

Derin bir nefes alın 

Stresten kaynaklanan açlığı durdurmanın en etkili yolu derin bir nefes almaktır. Duruşunuz dik olacak şekilde oturun; yavaş ve derin bir şekilde nefes alıp vermeye başlayın. Her nefes alışınız 5 ila 10 saniye arasında, her nefes verişiniz ise 5 ila 10 saniye arasında olsun. Bu nefes egzersizini yaklaşık 5 dakika boyunca uygulayın. Bu şekilde sadece rahatlamakla kalmayacak, stres yüzünden kazınan karnınızı da sakinleştireceksiniz. 

Şekersiz sakız çiğneyin 

Sakız çiğnemek açlığı gidermenin en basit ve en masrafsız yöntemidir. Avustralya’da yapılan bir araştırmada sakız çiğnemenin canlılığı arttırdığı ve performans seviyesini yükselttiği ortaya çıkmış. Şekersiz sakızı tercih etmeniz diş sağlığını açısından da faydalı olacaktır. Aynı zamanda karnınızın kazınmasını kolayca bastırmış olacaksınız. 

Yeterli uyku uyuyun 

Yapılan çalışmalar yeterli şekilde uyumayan kadınların, aşırı yemeye daha fazla eğilimli olduğunu gösteriyor. Uyku problemleri zaten sağlığımızı hemen her açıdan olumsuz etkiler. Bu nedenle hem sağlığımız, hem de formumuzu korumamız açısından özen gösterilmesi gereken bir konudur. Günlük en az 7 buçuk saat uyumaya dikkat edin; yatmadan önce bir şeyler atıştırmamaya da!  

Esneme hareketleri yapın 

Yapabileceğiniz iki temel esneme hareketi açlığınızı bastıracaktır. Bunlardan birincisi için ayakta pozisyondayken ayaklarınızı açın. Kafanızı döndürebildiğiniz kadar sağa döndürün ve 5 saniye bu şekilde durun. Daha sonra başınızı ortaya getirin ve aynı hareketi sol tarafa uygulayın. Beşer kez bu egzersizi yapın. Başlangıç pozisyonunuza geri dönün ve vücudunuz T formunu alacak şekilde kollarınızı yana açın. Öne doğru eğilerek elinizle ayaklarınıza doğru esneyin. Gövdenizi iyice bükerek parmaklarınıza değmeye çalışın. Bu hareketi 10 kez tekrarlayın. 

Su için 

Duygusal beslenme, bazı duygular karşılığında (stres, üzüntü, mutluluk, vs.) elinizin hemen yiyeceklere gitmesidir. Daha detaylı bilgi edinmek için konuyla ilgili yazımıza bir göz atın. Bu şekilde bir duygusal açlığı bastırmanın en etkili yollarından biri de su içmektir. Su, sağlığımız açısından çok faydalı olduğu gibi formumuzu korumak ve tok kalmamız açısından da önemlidir. 

Hemen başka bir şeye odaklanın 

Açlığınızı unutun! Karnınızın ne kadar aç olduğunu hemen aklınızdan silin. Nasıl mı? Hemen başka bir uğraş bulun kendinize. Dolabınızı düzenleyin, kitap okuyun, temizlik yapın, film izleyin, müzik dinleyin… Bu şekilde bir aktiviteyle uğraşarak birden bire açlığınızı unutacak; böylece atıştırmaktan kurtulmuş olacaksınız. 

İlla ki atıştıracaksanız… 

Tercihinizi sağlıklı atıştırmalıklardan yana kullanın. Örneğin yoğurtlu atıştırmalıklar antioksidan özelliklidir. Veya humuslu meyve sebze tüketerek kolestrolü düşürebilirsiniz. Üzüm ve nar suyu ise kalbe iyi gelir. Sağlıklı atıştırmalıklar hakkında bilgi almak için yazımızı tıklayın. Bol yağlı bir patates cipsi yerine sebze çubukları, tereyağda patlamış mısır yerine şuruplu mısır veya dışarıdan alacağınız bir dondurma yerine ev yapımı dondurmalar tercih edebilirsiniz.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Hiç yorum yok

Sosyal Sorumluluk Projesi
Net Gazete Haber| Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji | Ekonomi | Dünya | Medya |