Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE
TRUE
HIDE_BLOG

Son haberler

latest

Bölgesel zayıflamanın detaylı yöntemleri

Vücudumuzun belli bölgelerinde biriken, diyet veya sporla azaltamadığımız yağları yok edecek yöntemler gün geçtikçe artıyor. Diyet uygulay...

Vücudumuzun belli bölgelerinde biriken, diyet veya sporla azaltamadığımız yağları yok edecek yöntemler gün geçtikçe artıyor.

Diyet uygulayıp dikkatli beslensek de, spor yapsak da vücudumuzun bazı bölgelerini bir türlü inceltemeyiz. Karındaki yağlanma, kalçalardaki fazla yağlar, üst bacaklardaki yağlanma, bel bölgesindeki fazla yağlardan kurtulmak özellikle zordur. Bu gibi durumlarda devreye bölgesel zayıflama yöntemleri girer.

Kimisi cerrahi, kimisi iğneli, kimisi vakumlu olan bu yöntemler nasıl uygulanıyor? Her yöntemin avantajları ve dezavantajları neler?

Liposuction

Vücudumuzda belli bölgelerde toplanan yağların vakum yöntemi ve ince metal borular kullanılarak alınmasıdır. Burada amaç vücuda daha orantılı bir form kazandırmaktır. Artık günümüzde yağ alınacak bölgelere lokal anestezik ve kanamayı azaltan ilaçlı serumlar enjekte edilerek; yağların daha kolay çekilmesi sağlanabiliyor. Son zamanlarda bu yöntem ayakta da uygulanmaya başlandı.

Opt. Dr. Uğur Dikmen hasta ayakta tedavi edildiğinde yer çekiminden dolayı sonucun hemen görüldüğünü belirtiyor.

Avantajı: Bölgelerdeki yağ hücrelerinin sayısı azaltıldığı için, ileride kilo alınsa bile yağlar bu bölgelerde toplanmıyor.

Dezavantajı: Ameliyat sonrasında derinin yeni cilde adapte olması için 2-3 hafta boyunca elastik korse giymek gerekiyor. Ödem ve morlukların geçmesi 3-2 hafta, şişliklerin inmesi ise 6-8 hafta sürüyor.

Mezoterapi

Hem bölgesel zayıflama, hem de selülit tedavilerinde kullanılan bir yöntem. Deri altına doğal bileşenlerden elde edilen yağı eritecek ve dolaşımı düzenleyecek bir karışım, çok ince iğneler yardımıyla enjekte ediliyor. Bu karışım sıkışmış yağ hücrelerini rahatlatırken, onları tekrar kullanılabilir hale getiriyor. Liposuction’la karıştırılmaması gereken nokta mezoterapinin cerrahi bir işlem olmamasıdır.

Avantajı: Seanslar 10 dakika sürelidir; dolayısıyla kısa sürmesi ve hızlı sonuç alınması açısından oldukça avantajlıdır. Ayrıca, enjekte edilen karışımın içeriğinde vitamin, mineral ve antioksidan olduğundan cilt de düzelme ve gençleşme sağlanır.

Dezavantajı: Kişi kendine dikkat etmez ve kilo almaya başlarsa, aldığı kiloların yine aynı bölgede toplanma ihtimali vardır. Çünkü bu operasyonla yağ hücresi ortadan kaldırılmamıştır.

Lipoliz

Yağ hücrelerinin tamamen deforme edilerek ortadan kaldırılması ya da yağ içeriğinin dışarıya çıkartılması yöntemidir. İlaç eritme yöntemi ile uygulanan lipoliz ile her bir bölgedeki yağı belli bir doğrultuda eritmek ve metabolizmaya dahil etmek mümkün. Özünde soya bulunan ilaç çok ince iğneler yardımı ile belirli bölgelere enjekte edilir ve bu sayede yağ hücrelerinin erimesiyle birlikte vücutta daha fazla yağın yakılması sağlanır.

Avantajı: Cerrahi bir operasyon istemeyenler veya çok fazla vakti olmayanlar için idealdir. Ayrıca en büyük avantajı hiç acı çekilmeden gerçekleşen bir uygulama olmasıdır.

Dezavantajı: Geçici olarak şişkinlik, hassasiyet, kaşıntı ve morarma olabiliyor. Ama bu şikayetler 2-3 gün içinde geriliyor.

Karboksiterapi

Karbondioksitin cilt üzerine olumlu etkilerinden yola çıkılarak geliştirilen bu yöntemde deri içi ve altına özel bir cihazla saf karbondioksit gazı verilerek, dolaşımın ve dokudaki bölgesel metabolizmanın hızlandırılması sağlanıyor. Tedavi sonucunda damarlar genişliyor, bölgeye giden kan akışı hızlanıyor, kolajen ve elastin sentezinde hızlanma oluşuyor. Karbondioksit vücuttan hızlı bir şekilde uzaklaştırılarak yağ yakımı artırılıyor.

Avantajı: Hızlı, rahat, etkili ve cerrahi olmayan bir yöntem olması nedeniyle özellikle bölgesel zayıflama, çatlak ve selülit tedavisinde tercih edliyor.

Dezavantajı: Uygulama sonrasında 30-60 dakika süren bir şişlik hissi olabiliyor; ama bu şişliği işlem sonrası hafif bir yürüyüşle ortadan kaldırmak mümkün.

Ultrashape

Ultrashape, istenmeyen yağ hücrelerini ultrason teknolojisi ile parçalayan ameliyatsız, iğnesiz bir tedavi yöntemidir. Ses dalgaları ile deri altındaki yağ hücrelerini parçalar ve kalıcı bir incelme sağlar. Ultrason dalgası, seçilen vücut bölgesindeki yağ hücrelerini hedefler ve çevre dokulara zarar vermeden yağları yok eder. Uygulama yaklaşık bir buçuk saat sürer, 3 haftada bir tekrar edilebilir ve genellikle 1-4 seans yeterlidir. Her seansta 2-4 cm çevresel incelme sağlar.

Avantajı: Ameliyatsız, iğnesiz ve acısız bir yöntem olduğu gibi, sonrasında bir iyileşme süreci yok ve uzman takibi gerektirmiyor.

Dezavantajı: Uygulamanın bir buçuk saat sürüyor olması vakit ayıramayanlar için zorluk olabiliyor.

Radyofrekans

Isı kullanılarak yapılan bir uygulamadır. Radyo dalgalarının vücuttaki su molekülleri ile iyonları harekete geçirmesi ve bu hareketlenmeye bağlı olarak enerjinin açığa çıkmasıyla vücut ısınır. Bu şekilde ısıyla yağlar erimeye başlar ve bağ dokusunun yenilenmesi ile zayıflama ve incelme gerçekleşir; selülitler yol olur, sarkıklar giderilir. Toplamda 8 veya 10 olmak üzere ortalama bir seans 20 dakika sürer ve haftada 1-2 kez uygulanır.

Avantajı: Renk körü bir sistem olduğundan yazın bronzlaşma süreçlerinde de tedaviye devam edilebilmektedir.

Dezavantajı: Tedaviden hemen sonraki süreçte deride hafif bir kızarma ve gerginleşme gözlenmektedir. Ama bir süre sonra yok olur.

TEI Sistemi

TEI Sistemi 3 ayrı yöntemli 3 uygulamayı gerçekleştirebiliyor. Yani kızıl ötesi ışınları, elektrostimulasyon ve ısı terapisi yöntemleriyle yağ yakıyor, hormonal metabolizmayı düzenliyor ve sıkılaştırma sağlıyor. Bir seansı ise ortalama 45 dakika sürüyor.

Cihazın en benzersiz özelliği ise 21 ayrı programdan oluşuyor olması. Siz de bu programlardan şikayetçi olduğunuzu uyguluyorsunuz. Bu 21 program yumuşak selülit, sert selülit, ödemli selülit, toparlama, yoğun toparlama, doğum sonrası, obezite, lokal Obezite, dolaşım, drenaj, incelme, yeniden şekillendirme, canlandırma ve tonus arttırma, rahatlama, tens, lipolitik, pasif jimnastik, sakinleştirici, çalışmayan organizmayı uyarıcı, lipo-drenaj, vücut üst bölge kusurlarından oluşuyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Hiç yorum yok

Sosyal Sorumluluk Projesi
Net Gazete Haber| Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji | Ekonomi | Dünya | Medya |