Son yazılar

Satılık Dükkan Arayanların Bilmesi Gerekenler


İnsanların kendilerine ait mülk veya mülklere sahip olması son derece özel bir durumdur. Kimi insanlar maddi kazançlarını mülklere yatırır, kimi ev, kimi arsa, kimi tarla, kimi ise dükkan alır. Her bir mülkün alım nedeni kişinin kendisine özel olabilir. İnsanlar hep aynı alanda mülklere yatırım yapabileceği gibi farklı türden mülk edinme yöntemine de başvurabilir. Ya da gereksinimleri oldukları için ve kira ödemek istemedikleri için kredi gibi yöntemlerle de mülk edinebilirler. Örneğin satılık dükkan alınarak insan bir gün dükkandan mülk sahibi tarafından çıkarılma korkusu yaşamadan kendi işini yaparak, kendi işinin patronu olabilir ama bu noktada da tıpkı ev alımında olduğu gibi dikkat edilmesi gereken hususlar var ki biz de bu yazıda bunlara değinmeye çalışacağız. Dükkan sahibi olmak isteyenlerin bunlara dikkat etmesinde fayda var. Yatırım amaçlı olarak alınacak olsa bile okumanızda ve bilmenizde fayda var.

Doğru Dükkan Nasıl Bulunur?

Satılık dükkan arayanların dikkat etmesi gereken en temel husus hiç kuşku yok ki, kendisi için doğru dükkanı bulabilmesidir. O yüzden dükkan alımları rastgele yapılabilecek bir iş değildir. İyice bir araştırma yapılmadan dükkan alımına gidilmemelidir.

Bir diğer önemli olan husus dükkanın büyüklüğüdür. Eğer içinde kişi kendi işini yapacaksa işine uygun yeterlilikte bir dükkan seçmelidir ama işin püf noktası aşırı büyük ya da aşırı küçük olan dükkanlardan uzak durulması gerektiğidir. Buna ilaveten içinde tuvalet, el yıkama yeri olan dükkanlar tercih edilmeli, sonrasında bunun için ekstra paralar harcanmamalıdır. Bakımlı, çok eski olmayan yapılardaki dükkanlar tercih edilmesi gereken gayrimenkullerdir. Son olarak da kişi kendi bütçesini aşırı riske atmadan dükkan alımına gitmelidir.

Dükkan Alırken Yapılan Sözleşme

Satılık dükkan ararken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus sözleşmedir ki, son yıllarda ortaya çıkan dolandırıcılık durumları da göz önüne alınırsa eğer bu işi bilmiyorsanız bilen bir kişi ile satış sözleşmesi yapmanızda fayda vardır.

Ama emlakçılar aracılığı ile dükkan alıyorsanız böyle bir endişe yaşamanıza gerek yok ama burada da bilinen, gerekli izinleri olan emlak firmaları ile çalışmanızda fayda var. Ayrıca ister tek başınıza, ister bir emlakçı aracılığı ile ya da bir dostunuz vasıtasıyla sözleşme yapın ama sözleşmeyi okumadan asla imzalamayın ve sizi kısa ya da uzun vadede zora sokmayacak bir sözleşme olduğundan emin olun.

Ortaya Çıkabilecek Masraflar

Son olarak satılık dükkan alımları sırasında ortaya çıkan masraflardan da bahsetmek gerekir ise eğer emlakçı kanalı ile alınıyor ise emlakçıya ödenecek %2 komisyon + %18 KDV oranını unutmamanız gerekir. Bunun yanında tapu masrafları, alınan dükkana ait elektrik, su abonelikleri, kırtasiye giderleri de ortaya çıkabilecek olan diğer masraflardır.

Hiç yorum yok

Bumerang - Yazarkafe