Son yazılar

Güneş Enerjisi Panelleri Bilinmeyen Tarafları


Sonsuz bir enerji kaynağı olan güneş farklı şekillerde yararlanmamaızı sağlar. Temel yaşam kaynaklarından birisidir. Onu günlük yaşantımıza aktive etmek işlerimizin kolaylaşmasını sağlar. Güneş enerjisi panelleri ile sıcak su üretimi, bitki kurutulması ve benzeri içerikler bu enerjinin kullanım tipleri aarasındadır. Elektrik enerjisi üretmek için solar panellere gerek duyulur. Sizler de bilirsiniz ki bu paneller doğrudan güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştürmektedirler. Uygun içerikte ki cihazlar ile tak-çalıştır olarak değerlendirilen paneller hızlı bir enerji üreterek ihtiyaçlarınızın karşılanmasına yardımcı olur. Bu makalemizde sizlere güneş enerjisinin bilinmeyen taraflarını ve bunu yaşantınıza nasıl dönüştürebileceğinizi sizlere anlatmaya çalışacağız.

Güneş Bir Hayat Kaynağıdır.

Biz insanlar için en önemli hayat kaynağıdır güneş. Bu durumda hayatın sona ermesi de güneş enerjisinin sona ermesine bağlı olacaktır. Bilimsel araştırmaların ilerleyişi yarı iletken teknolojinini ilerlemesiyle birlikte güneş ışınları ile elektrik üretimi mümkün duruma gelmiştir. Güneş enerjisi panelleri ile elketrik üretiminini elk deneyimi 1963 yılında Japonya'da gerçekleşmiştir. 242 watt ile bir aydınlatma evinde uygulanan ve uydu üzerine eklenen solar paneller ile gerçekleştirilen bu uygulama insanoğlunun işlerine ivedilik kazandırmıştır. Kolay elde edilen bu enerji çeşidi fiyat içeriğinin uygunluğu, ucuzlama trendi, sürekliliği ve temiz olması ile enerjii cazipleştiren etkenlere sahiptir. Güneş enerjisi havayı kirletmez, kolay elde edilir, çekici yapısı vardır, düşük maliyete sahiptir. Yenilebilir enerji kaynakları arasındadır.

Devlet Teşviki

Son dönemlerde güneş enerjisinden faydalanmak için farklı projeler üretilmektedir. Bu projeler devlet teşvikli olup özel şirketler vasıtası ile gerçekleştirilir. Ancak kamu kuruluşlarıda güneş enerjisinden faydalanmak için çeşitli yatırımlara imza atmışlardır. Büyükşehir belediyelerini uyguladıkları güneş enerjisi panelleri için örnek gösterebiliriz. Bu yatırımların gerçekleşmesi için şeffaf bir politika uygulanmakta güneş enerjisi ile birlikte rüzgar enerjisinden de faydalanılması için devlet hukuksal alt yapı oluşturmaktadır. Ülkemizde verimsiz çorak topraklar bu uygulama için elverişlidir. Bazı bölgelerde güneş eenerjisinden faydalanmak için yap işlet modeli garantili politikalarla cazipleştirilirken verimsiz topraklar için devlet bireysel kullanımı ön plana çıkarıyor. Cazip hale getirilen bu sistem ile kişiler ürettikleri fazla enerjiyi pazarlayarak artı kazanç elde edeceklerdir.

Panellerin Korunması ve sorunların Çözümü

Bu kadar güzeller sunan güneş enerjisinin yaygın olmaması da düşünürücüdür. İşte asıl sorun burada yatmaktadır. Problemsiz olarak tasarlanan bir sistem zaman içinde çeşitli sorunlarla karşımıza çıkmaktadır. Bunu sebebi, sabit yada hareketli güneş enerjisi panelleri arasındaki enerji farkıdır. Sorunların ortaya çıkmasını sağlayan diğer sebep ise bulutlanma ve tozlanmadır. Güneş panellerinin tozlanması ile üzerine düşen gölge dinamik bir direnç oluşturarak enerji verimini düşürür. Bunun için paneller üzerindeki toz düzenli olarak teemizlenmelidir. Kar yağışlı havalarda ise yine karların temizlenmesi gerekir. Diğer sebep olan gölgelenme ise buluta karşı yapılacak takteikleri sınırlı birr şekilde tutarak panel baplantı kombinasyonlaro ile en aza indirir.

Hiç yorum yok

Bumerang - Yazarkafe