Son yazılar

SEO Optimizasyonu (Arama Motoru Optimizasyonu)


SEO Optimizasyonu yani SEO bir web sitesinin arama motorlarının listelenen sonuçlarda üst sıralara çıkarılması için yapılan teknik ve uzmanlık gerektiren çalışmaların tamamına verilen bir isimdir.

Belirlenen anahtar kelimeler üzerine yoğunlaşırlar SEO çalışmaları yapılır. SEO çalışmalarını bu konuda uzmanlaşmış, deneyimli ve tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır. SEO konusunda uzmanlaşmış, deneyimli ve tecrübeleri kişilere SEO uzmanı yada SEO Danışmanı ünvanı verilir. SEO çalışmaları büyük bir titizlik ve dikkatle yürütülmesi gereken çalışmalardır. Arama motorlarının (Google, Yandex, Bing vs.) arama sonuçlarını listelemek için geliştirdikleri algoritmaların çalışma prenssiplerini bilmeli ve takından talip etmelidir.

SEO çalışmaları için kullanılan yöntemlerden bir tanesini bile yanlış uygulamak arama motorlarında yükselmesi hedeflenen web sitesinin aşağı sıralara düşmesine ve hatta spam kategorisine alınarak arama sonuçlarından çıkarılmasına bile neden olabilir.

SEO Optimizasyonu Yöntemleri!

Seo çalışmaları için birçok yöntem kullanılır. Bu yöntemler bu konuda uzman kişiler tarafından yapılmalı ve takip edilmelidir. SEO çalışmaları kısa vadede yürütülebilen çalışmalar değildir. Belirli sürelerde belirli periyodlarda yapılan SEO çalışmaları bir süre sonra etkisini göstermeye başlar. SO çalışmaları için uygulanan yöntemler uygulanır uygulanmaz bir sonuç beklenmemelidir.

SEO optimizasyonu yöntemleri ana başları ile aşağıda sıralandığı şekildedir.

- Link İnşaası

- URL Yapısının düzenlenmesi

- İçeriklerin SEO'ya uygun olarak düzenlenmesi

- Backlink alımı

- Anahtar Kelimeler

Yukarıda sıralanan yöntemler dikkatli bir şekilde uygulanırsa belirlenen anahtar kelimelerde yükselmeler olduğu görülecektir.

SEO Çalışması Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

SEO Optimizasyonu için gerekli SEO çalışmaları yaparken dikkatli olunmalıdır. Yapılacak yanlış bir çalışma yada uygulama web sitesinin SEO açısından olumsuz etkilenmesine neden olabilir.

SEO optimizasyonu yaparken url yapısına dikkat edilmelidir. Url Yapısı düzgün olan web siteleri url yapısı düzgün olmayan web sitelerine göre dahaüst sıralarda yer alır.

siteismi.com/yazininadi şeklinde bir url siteismi.com/yazininadi.html şeklindeki bir url'den daha düzgündür.

Web sitesi içerisinde yayınlanan içeriklerin özgün, güncel ve SEO'ya uygun olması gerekmektedir. Kopya içerikler web sitesinin sıralamada gerilemesine neden olur. Web sitesine girilen içeriklerin SEO'ya uygun bir şekilde hazırlanması gerekir. Alt başlıklar kullanmalı, belirlenen anahtar kelimeler koyu ve kalın yazılması gerekmektedir. Güncel konuların belirlenen anahtar kelimeler uygun bir şekilde içerikleştirilmesi aynı zamanda web sitesinin trafiğini yani ziyaretçi sayısını da yükseltecektir.

Backlink alımı yaparken büyük hatalar yapılmaktadır. Kalitesiz sitelerden ve aynı anda birçok backlink alımı yapmak hatalıdır. Backlink alımları belirli sürelerde yapılmalı ve kaliteli web sitelerinden alınmalıdır.

SEO Optimizasyonu ve Önemli Noktalar!

SEO Optimizasyonu yaparken öenli konular üzerine eğilmek ve yoğunlaşmak SEO çalışmalarından elde edileek olumlu sonuçların daha kısa üsre alınmasını sağlar.

Örneğin backlink alımı yaparken direk bir web sitesinin footer veya sidebar kısmından backlink almaktansa bir tanıtım yazısı ile backlink alımı yapmak daha faydalı olacaktır. Tanıtım yazısı satan blog yazarları vardır. Blog Yazarları ile iletişime geçerek sürekli güncel olan bloglardan backlink alınabilir. Tanıtım yazısının kurgusal ve okura faydalı olan bir yapıda olması da son derece önemlidir. Bu şekilde alınan tanıtım yazıları hem kaliteli bir backlink hizmeti almanızı hem de ziyaretçi sayınızı arttırmaya katkı sağlayacaktır.

Aynı anahtar kelimeler üzerine yoğunlaşmış web siteleri için rakip analizi yapılmalıdır. Rakip analizi yaparak hangi SEO çalışmalarını yapmanız gerektiği konusunda fazlasıyla bilgi sahibi olabilirsiniz.

SEO çalışmalarının robot ve bot gibi araç-gereçlerle yapılmaması tamamen manuel olarak büyük bir titizlikle yapılması gerekmektedir.

SEO Optimizasyonu tamamen uzmanlık gerektiren bir çalışmadır.

Hiç yorum yok

Bumerang - Yazarkafe